Su Tasfiyesi (İçme Suyu Tesislerinin Projelendirilmesi )

Dosyayı isterseniz görüntüleyebilir isterseniz indirebilirsiniz.


GoogleDocs üzerinden indirmek için : İndir–Açılan sayfadan indirebilirsiniz–

Önizleme ;


Mevcut su kaynakları genellikle içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyaçları için doğrudan doğruya kullanmaya müsait değildir.

Bu yüzden, suyun kullanıma elverişli hale gelmesi için bazı arıtma işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Su kaynağının uygun olarak seçilmesi halinde arıtma işlemleri azaltılabilir.

Kaynaktan alınan suyun uygun hale getirilmesi için uygulanacak arıtma işlemleri seçimi su kaynağının özelliklerine bağlıdır. Su kaynakları yeraltı ve yüzeysel olmak üzere iki sınıfta incelenebilir.

Yeraltı sularının renk derecesi ve bulanıklıkları düşüktür. Fazla miktarda çözünmüş madde ihtiva ederler. Yüzey sularında su kalitesi değişken, renk ve bulanıklıkları fazladır. Bazen de ev ve sanayi atıksuları ile kirlenmiş olabilir.
Kaynak seçiminde; suyun miktarı, kalitesi, kaynağa uzaklığı, arıtma imkanları, suyun miktarı ve özelliğinde maliyetin de dikkate alınması gerekir.

İçme amacı ile şehre getirilen sular; kokusuz, renksiz, berrak olmalıdır. Hastalık yapan mikroorganizma ve zararlı kimyasal maddeler içermemelidir.

Ayrıca sular agresif olmamalıdır. İçme suyu için en uygun sıcaklık 8 ila 12oC olmalı ve çözünmüş oksijen konsantrasyonu 5 mg/lt’den büyük olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir